Viimaseks väljakutseks “Kasvades oma toiduga” taimekasvatuskonkursside seerias oli kaalika ja naeri kasvatamine. Need kaks väga lähedas suguluses olevat taimekultuuri olid enne kartuli saabumist Eestis väga laialt levinud. Vanade toidutaimede ja sortide kasvatamine passis ellujäämise kunstide aastasse väga hästi.
Kaalika ja naeri kasvatamises osales aprill–september 2024 meie haridusasutuste võrgustikus 84 rühma või klassi, üle 1000 lapse ja üle 200 täiskasvanu. Kõik said endale Eesti kohalikud kaalikaseemned (´Kohalik sinine´ ja ´Kõpu´) ja välismaise naerisordi ´Goldana´ või ´JAune Boulde d’Or´.
Kuna kaalika ja naeri kui ristõieliste kasvatamine on üsna suur väljakutse, sest nendel kultuuridel on mitmeid kahjureid ja haigusi, siis see peegeldus ka osalejate tulemustes. Omaette katsumus oli ka suvine põud, kui õppeasutuste kollektiivid olid puhkusel ja taimed jäid janusse ning selle tulemusel väga palju maa alla kasvatada ei suutnud. Õpetajad kasutasid ikaldust kui näidet sellest, et alati ei lähe toidu kasvatamisel kõik nii nagu soovitud. Augustis ja septembris ilmunud kapsaussid andsid võimaluse rääkida ka kahjuritest ja sellest, miks on hea erinevaid taimi segamini istutada, et kahjurputukaid segadusse ajada. Hoolimata kõigest, olid siiski mõned rühmad, kes said omakasvatatud saaki maitsta.
Kuna saaki väga ei saadud, siis toiduretsepte saatsid ainult Luunja Midrimaa lasteaia rühmad tragide õpetajate eestvedamisel, kes ei lasknud ennast ikaldusest häirida ja otsustasid siiski lastega kaalikatoite valmistada. Poest toodud kaalikas jõudis nii vahvlitesse, pannkookidesse kui ka soolastesse kaalikapallidesse ja kotlettidesse. Midrimaa kaalikaretseptide ja teiste taimekasvatuskonkurssidele saadetud retseptidega saad tutvuda meie retseptikogumikus.
Tulemused
Fotod, vaatluspäevikud ja loovtööd esitas 28 rühma või klassi. Aktiivsemaid osalejaid tänasime 19. novembril toimunud võrgustiku kohtumisel Eesti Põllumajandusmuuseumis. Tublimad kaalika- ja naerikasvatajad olid Tartu lasteaed Klaabumaa Nipide rühm, Tartu lasteaed Mõmmiku Mesikarude rühm, Rõuge põhikooli Varstu õppekoht ja Tartu lasteaed Helika Mõmmikud. Peaauhind läks Luunja lasteaed Midrimaale, kes valisid auhinnaks õppemängu “Aed”.
Kokku osales “Kasvades oma toiduga” taimekasvatuskonkurssidel 2023–2024 ligi 5500 last ja 900 täiskasvanud juhendajat!
Suur tänu kõigile, kes läbi kahe aasta konkursside toimumist toetasid. Aitäh Matogard, Maaelu Teadmuskeskus, Ussimo, Tartu Linnaraamatukogu Seemneraamatukogu, Plantos, Mää lambavillagraanulid, Vanaema Aed, Triinu permakultuuri aed, kirjastus Varrak.
Loe ka aknalauakurgi ja porgandi ning herne kasvatamise kokkuvõtteid.
Tutvu taimekasvatuskonkursside materjalide, sh laekunud retseptide ja teiste projekti jooksul valminud materjalidega.
Lisainfo
Triin Nõu
"Kasvades oma toiduga" kommunikatsioonijuht ja taimekasvatuskonkursside koordinaator
triin@tekstimeister.ee
5358 5680