Materjalid

Õppeaia loomise abimaterjal

 

Õppeaia loomise abimaterjal keskendub kooli ja lasteaia tingimustesse sobivatele taimekasvatuse lahendustele, aga neid teadmisi saab kasutada ka era- või kogukonnaaias toimetades. Ligi sajaleheküljelise materjali koostas Anneli Ehlvest Tartu loodusmajast.

Lae õppematerjal alla siit: 

Õppeaed Sügisest sügiseni. Õppeaia loomise abimaterjal

Komposteerumise etapid (pdf)

Kontrollküsimused (Wordi fail, kuhu saab kirjutada oma aia kohta kommentaare jms)

Seemnelindi valmistamine (pdf)

 

 

 

 

Aias sadas saia. Õpime õpilastega õppeaias

Kogumikus on kolmteist peatükki, kust leiab nii taime- ja loomaliikide kirjeldustega prinditavaid materjale, mänge, laboratoorseid kui ka loomingulisi ülesandeid. Ülesanded on erineva raskusastmega ja sobivaid harjutusi on nii lasteaiaealistele aiahuvilistele kuni kolmandas kooliastmes tegutsevatele taimeteadlastele. Õppetegevuste kogumik on jätkuks veebruarikuus valminud juhendile Õppeaed sügisest sügiseni. Õppeaia loomise abimaterjal. Mõlemad väljaanded on koostatud õppeasutuste vajadusi silmas pidades, kuid kasulikku teavet leiavad sealt kõik aiandushuvilised.  

Trükiversioon: Aias sadas saia. Õpime õpilastega õppeaias
Veebiversioon: Aias sadas saia. Õpime õpilastega õppeaias

 

 

 

Lisamaterjalid

Soovituslikku lugemist  ja vaatamist loodussõbraliku aia loomiseks.

Veebiloeng „Putukad koduaias – kasurid ja kahjurid“

Loodusfestivalil toimus 8. juunil 2023 veebiloeng „Putukad koduaias – kasurid ja kahjurid“. Eesti Maaülikooli teadur Riina Kaasik tutvustas aias elavaid putukaid - kes neist on aiapidajale kasulik, kes kahjulik ja kes neutraalne. 

 

Loengu slaidid laadi alla siit

Loeng toimus Eesti Maaülikooli põllumajandus- ja keskkonnainstituudi ja Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 projekti „Kasvades oma toiduga“ koostöös.

Õppevideo: Looduslikud leotised ja tõmmised putukatõrje vahenditena

Eesti Maaülikooli kaasprofessor Liina Talgre tutvustab, kuidas kõrvenõges, soolikarohi, põldosi, puju ja kesalill aitavad kultuurtaimi turgutada. Kasulikke leotisi saab valmistada ka aias üle jäänud tomatikasvudest ja küüslaugu õienuttidest. Kõigist eelpool nimetatud taimedest saab väetamiseks ja kahjurite peletamiseks teha nii teed, tõmmist, ekstrakti kui ka virtsa.

Vaata videost, kuidas erinevaid taimeleotisi valmistada ja mida nende kasutamisel silmas pidada. Video valmis koostöös Eesti Maaülikooli rohelise ülikooliga.

 

Õppevideo: Vahekultuuride kasutamine ja peenarde ettevalmistus talveks

 

Koostöös Eesti maaülikooli rohelise ülikooliga valmis õppevideo vahekultuuridest. Eesti Maaülikooli kaasprofessor Liina Talgre ja Eesti Taimekasvatuse Instituudi teadur Merili Toom tutvustavad erinevaid vahekultuurideks sobivaid kultuure. 

Vaata videot:

Üldine reegel on, et vahekultuuriks tuleks valida taim, mis kuulub mõnda teise sugukonda, kui samal kasvukohal kasvanud taim. Lihtsamalt öeldes: kui peenral kasvas kapsas, siis tuleks vältida ristõielisi nagu raps, sinep jt. 

Eesti tingimustes on sobivad vahekultuurid näiteks kaer, keerispea, tatar, kesaredis. Köögiviljade järel sobib külvata ka talirukist.