Tartu koolide õpilaste mahepeenrad aastal 2022

Eesti Maaülikooli Mahekeskuse abil on paljud Tartu koolilapsed saanud mahetoidu kasvatamise kogemuse. Õpilased on peenraid käinud rajamas juba 2015. aastast alates. Sel aastal said mahekeskuse maal oma porgandid ja peedid külvata viis kooliklassi ehk üle saja Tamme ja Raatuse kooli 2. klassi õpilase.

Nagu ikka aias, algab ka taimede külvamise õuesõppetund kevadel peenarde ettevalmistusest. Korjatakse ära erinevad umbrohututid, lõhutakse mullakänkrad väiksemaks, tõmmatakse vaohari maha.

Suvel hoiab peenardel silma peal maheaia aednik, kuid sügisel tulevad lapsed ise oma saaki koristama. Maa seest välja tõmmatud peedid ja porgandid puhastatakse suuremast mullas, eemaldatakse pealsed, kaalutakse ja jagatakse väikeste toidukasvatajate vahel võrdselt ära.

Nii kevadisel kui sügisesel aiaskäigul saavad osalejad igal sammul teadmisi taimede kasvatamisest ja mahepõllundusest. Maheaias kasvanud teetaimedest tee ja kodumaine maheamps käivad ka asja juurde.

Loe ka Postimehe Maaelus ilmunud artiklit “Tartu lapsed tegelevad mahepõllundusega”

Fotod: Karin Pai