Materjalid
Õppeaia loomise abimaterjal
Õppeaia loomise abimaterjal keskendub kooli ja lasteaia tingimustesse sobivatele taimekasvatuse lahendustele, aga neid teadmisi saab kasutada ka era- või kogukonnaaias toimetades. Ligi sajaleheküljelise materjali koostas Anneli Ehlvest Tartu loodusmajast.
Lae õppematerjal alla siit:
Õppeaed Sügisest sügiseni. Õppeaia loomise abimaterjal
Kontrollküsimused (Wordi fail, kuhu saab kirjutada oma aia kohta kommentaare jms)
Seemnelindi valmistamine (pdf)
Kasulikke materjale
Lehekompostri valmistamine (pdf)
Aias sadas saia. Õpime õpilastega õppeaias
Kogumikus on kolmteist peatükki, kust leiab nii taime- ja loomaliikide kirjeldustega prinditavaid materjale, mänge, laboratoorseid kui ka loomingulisi ülesandeid. Ülesanded on erineva raskusastmega ja sobivaid harjutusi on nii lasteaiaealistele aiahuvilistele kuni kolmandas kooliastmes tegutsevatele taimeteadlastele. Õppetegevuste kogumik on jätkuks veebruarikuus valminud juhendile Õppeaed sügisest sügiseni. Õppeaia loomise abimaterjal. Mõlemad väljaanded on koostatud õppeasutuste vajadusi silmas pidades, kuid kasulikku teavet leiavad sealt kõik aiandushuvilised.
Trükiversioon: Aias sadas saia. Õpime õpilastega õppeaias
Veebiversioon: Aias sadas saia. Õpime õpilastega õppeaias
Seiklusmäng "Tunne oma toitu"
Seiklusmängu „Tunne oma toitu” eesmärk on tutvuda erinevate toidutaimede ja mõne seenega, mida saame kasvatada oma õppeaedades või hoopis korjata metsast, et hiljem valmistada nendest maitsev toit. Seiklusmäng sobib tunni kokkuvõtteks või teemat tutvustavaks tegevuseks.
Mäng koosneb 8 tegevuspunktist, iga neist keskendub ühele taimele või seenele. Iga punkti on võimalik kasutada ka eraldiseisvana.
Mäng sobib 3.–4. klassile nii iseseisvaks seiklusrajaks kui ka seikluspäeva osaks, kus ülesandeid saab lahendada koos vanematega.
Seiklusmängu on võimalik üles panna nii õue kui ka siseruumidesse. Siin kirjeldatud mäng on koostatud läbimiseks õues.
Mäng kestab umbes 40–60 minutit, olenenevalt sellest, kui suur on ala, kus mängitakse.
Mängu koostas Liisgren Pärnsalu Tartu loodusmajast.
Õppelauamäng "Aia saladused"
Õppelauamängus „Aia saladused“ tuleb igal mängijal luua loodussõbralik aed, kus kasvavad erinevad köögiviljad, marjad ning puuviljad. Kuid üks õige aednik teab ka seda, et loodusrikkas aias vajavad kodu ka erinevad selgrootud ja kahepaiksed. Puududa ei tohiks ka teised aia toimimiseks vajalikud komponendid (kompostikast, vihmavee kogumise tünn jne).
Mängu saab korraga mängida kuni 5 mängijat, kuid mängida saab ka üksinda. Mäng on mõeldud eelkoolile, kuid sobib ka 1.–2. klassi õpilastele.
Mängu koostas Liisgren Pärnsalu Tartu loodusmajast.
Taimekasvatuskonkursid
Aknalauakurk 2023, vaatluspäevik
Kasvatame porgandit 2023, vaatluspäevik
Kasvades oma kaalika ja naeriga 2024
„Kasvades oma toiduga” taimekasvatuskonkursside retseptikogumik
Lisamaterjalid
Soovituslikku lugemist ja vaatamist loodussõbraliku aia loomiseks.
Veebiloeng „Putukad koduaias – kasurid ja kahjurid“
Loodusfestivalil toimus 8. juunil 2023 veebiloeng „Putukad koduaias – kasurid ja kahjurid“. Eesti Maaülikooli teadur Riina Kaasik tutvustas aias elavaid putukaid - kes neist on aiapidajale kasulik, kes kahjulik ja kes neutraalne.
Loengu slaidid laadi alla siit
Loeng toimus Eesti Maaülikooli põllumajandus- ja keskkonnainstituudi ja Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 projekti „Kasvades oma toiduga“ koostöös.
Õppevideo: Looduslikud leotised ja tõmmised putukatõrje vahenditena
Eesti Maaülikooli kaasprofessor Liina Talgre tutvustab, kuidas kõrvenõges, soolikarohi, põldosi, puju ja kesalill aitavad kultuurtaimi turgutada. Kasulikke leotisi saab valmistada ka aias üle jäänud tomatikasvudest ja küüslaugu õienuttidest. Kõigist eelpool nimetatud taimedest saab väetamiseks ja kahjurite peletamiseks teha nii teed, tõmmist, ekstrakti kui ka virtsa.
Vaata videost, kuidas erinevaid taimeleotisi valmistada ja mida nende kasutamisel silmas pidada. Video valmis koostöös Eesti Maaülikooli rohelise ülikooliga.
Õppevideo: Vahekultuuride kasutamine ja peenarde ettevalmistus talveks
Koostöös Eesti maaülikooli rohelise ülikooliga valmis õppevideo vahekultuuridest. Eesti Maaülikooli kaasprofessor Liina Talgre ja Eesti Taimekasvatuse Instituudi teadur Merili Toom tutvustavad erinevaid vahekultuurideks sobivaid kultuure.
Vaata videot:
Üldine reegel on, et vahekultuuriks tuleks valida taim, mis kuulub mõnda teise sugukonda, kui samal kasvukohal kasvanud taim. Lihtsamalt öeldes: kui peenral kasvas kapsas, siis tuleks vältida ristõielisi nagu raps, sinep jt.
Eesti tingimustes on sobivad vahekultuurid näiteks kaer, keerispea, tatar, kesaredis. Köögiviljade järel sobib külvata ka talirukist.